کلینیک چشم

خدمات ارائه شده در درمانگاه چشم شامل موارد زیر می باشد :

کلینیک اپتومتری: در این بخش معاینات مربوط به سنجش بینایی ، تعیین نمره عینک ، تجویز لنزهای تماسی طبی و بررسی دید بیماران انجام می شود . همچنین ارزیابی وضعیت عضلات چشم ها و نحوه عملکرد آنها و معاینه انحراف های چشم نیز از جمله اقدامات این واحد است . بررسی میزان دید رنگی و میزان درک عمق از آزمونهایی است که در صورت نیاز برای بیماران انجام می شود . در واحد اپتومتری فشار چشم به کمک دستگاه تونومتر غیر تماسی اندازه گیری شده و شبکیه یا ته چشم به طور کلی معاینه می شود و در صورت وجود مشکلات دیگر بیمار به متخصص مربوطه ارجاع می شود . تشخیص و درمان تنبلی چشم و ارائه درمانهای غیر جراحی و تمرینات چشمی ( اورتوپتکس ) نیز از وظایف کلینیک اپتومتری است

کلینیک چشم پزشکی: در این واحد که تحت نظر متخصصین و جراحان چشم می باشد ، معاینات کامل انجام شده و روش های دارویی یا جراحی برای بیماریهای مورد نظر ارائه می شود . در حال حاضر حدود 12 نفر از پزشکان جراح در شاخه های فوق تخصصی مختلف چشم پزشکی از جمله بیماریهای قرنیه ، بیماریهای شبکیه و التهابات داخل چشمی ، آب سیاه یا گلوکوم ، استرابیسم یا انحراف های چشم و جراحی های زیبائی پلک و ... در این واحد همکاری می کنند .

خدمات پاراکلینیکی: اینها مجموعه ای از تست های تشخیصی و معاینات تکمیلی هستند که جهت تأیید تشخیص یا ارائه درمان کاملتر برای بیماران انجام می شوند . کلینیک چشم بیمارستان رضوی با بهره گیری از ابزارهای دقیق و تجهیزات پیشرفته و مدرن موجود خدمات زیر را ارائه می دهد .

خلاصه ای از اقدامات واحد چشم به شرح زیر می باشد :

 • ¯ سونوگرافی چشم : شامل 1- بیومتری یا A- Scan به منظور اندازه گیری فاصله اجزای چشم و تعیین قدرت لنز داخل چشمی در بیماران نیازمند به عمل آب مروارید و یا پیوند قرنیه ، 2- B Scan جهت بررسی وضعیت داخل کره چشم و تشخیص خونریزی ها و جداشدگی شبکیه چشم، 3-  پاکی متری برای اندازه گیری ضخامت قرنیه چشم 4-  UBM جهت معاینه دقیق قسمت های جلوی چشم بخصوص بخش هایی که بطور مستقیم قابل مشاهده نیست و اندازه گیری فاصله اجزای ظریف داخل چشم .
 • ¯ توپوگرافی : تصویربرداری از سطح قرنیه چشم به منظور تشخیص انحنای قرنیه و نامنظمی های آن بخصوص در بیماران قوز قرنیه و یا پیوند قرنیه و همچنین جهت انجام جراحی عیوب انکساری.
 • ¯ اسپکولار میکروسکوپی : شمارش سلول های لایه داخلی قرنیه جهت بررسی سلامت این لایه بخصوص در بیماران دچار قوز قرنیه و یا تورم قرنیه و یا بررسی این لایه بعد از پیوند یا کاشت لنز.
 • ¯ فتواسلیت لمپ : عکسبرداری از قسمت های جلویی چشم و آسیب های وارد شده با بزرگنمایی زیاد و ثبت تصاویر جهت بررسی روند درمان انجام شده .
 • ¯ پریمتری : اندازه گیری و ثبت میدان بینایی و اختلالات آن بخصوص در بیماران دچار آسیب های مغزی و یا گلوکوم
 • ¯ فتوگرافی شبکیه : تصویر برداری رنگی از شبکیه چشم و عروق آن جهت مشاهده و ثبت خونریزی ها و اختلالات ته چشم بخصوص در بیماران دیابتی
 • ¯ آنژیوگرافی دیجیتال : بررسی عروق شبکیه و لایه های داخلی چشم و التهابات داخل چشمی و میزان نشت عروق، انسداد رگ های ته چشم و ... به کمک تزریق داروهای فلورسئین و یا ایندوسیانین.
 • ¯ OCT: بررسی و تصویر برداری لیزری از لایه های شبکیه ، لایه عصبی چشم ، محل خروج مایع زلالیه و معاینه لایه های قرنیه . این روش ازتکنیک های پیشرفته معاینه وتشخیص میباشدکه کاربرد زیادی در چشم پزشکی دارد.
 • ¯ کانفوکال میکروسکوپی : معاینه مستقیم لایه های قرنیه و تصویر برداری از سلول های آن بخصوص در عفونت های قرنیه و تشخیص عوامل میکروبی ، باکتری ها و یا قارچ ها در داخل قرنیه بدون نیاز به آزمایشگاه و نمونه برداری .
 • ¯ لیزر یاگ (Yag Laser) : این لیزر برای درمان انواع خاصی از بیماری گلوکوم بکار می رود . همچنین جهت برطرف کردن رسوبات روی لنزهای داخل چشمی در بیمارانی که عمل آب مروارید انجام داده اند کاربرد دارد .
 • ¯ لیزر شبکیه : این دستگاه با استفاده از انرژی نور لیزر در طول موجهای مختلف جهت درمان خونریزی های کوچک داخل چشمی و بخصوص در بیماران دچار دیابت بکار می رود . همچنین برای پیشگیری از بروز خونریزی و مسدود کردن رگ های اضافی شبکیه چشم از این لیزر استفاده می شود .

در کنار خدمات ارائه شده در کلینیک چشم  بیمارستان رضوی اتاق عمل چشم نیز جهت انجام اعمال جراحی مختلف نظیر آب مروارید ، گلوکوم ، استرابیسم ، مجاری اشکی و پیوند قرنیه و ... به ارائه خدمات می پردازد .

 • واحد گوش و حلق وبینی

پزشکان

ما یک تیم عالی از پزشکان ماهر، بسیار با تجربه و با انگیزه فوق العاده داریم. ما برای انتظارات .، نیازها و استانداردهای شما تلاش می کنیم. با پزشکان ما در اینجا ملاقات کنید
دکتر خاطره تقی زاده

دکتر خاطره تقی زاده

جراح و متخصص چشم

دکتر مهسا جعفریان شهری

دکتر مهسا جعفریان شهری

فوق تخصص قرنیه، کاتاراکت و لیزیک

دکتر علیرضا رجعتی حقی

دکتر علیرضا رجعتی حقی

فلوشیپ ویتره ورتین

دکتر نسترن نصرت

دکتر نسترن نصرت

فلوشیپ قرنیه

دکتر مهدی سلطانی فر

دکتر مهدی سلطانی فر

فلوشیپ قرنیه

دکتر محمد مهدی حاتمی

دکتر محمد مهدی حاتمی

فلوشیپ گلوکوم(چشم)

دکتر تکتم حلمی

دکتر تکتم حلمی

فلوشیپ ویتره ورتین

دکتر محسن رجعتی حقی

دکتر محسن رجعتی حقی

متخصص گوش وحلق وبینی