آندوسکپی

بخش آندوسکوپی بیمارستان فوق تخصصی رضوی با مساحت حدود 500 متر مربع واقع در فاز یک طبقه همکف که از سال 1384 شروع به کار نموده است و با حضور پزشکان فوق تخصص گوارش بالغین و اطفال و ریه ودر اختیار داشتن تجهیزات مدرن و به روز ، یکی از مجهزترین بخش های آندوسکوپی کشور به شمار می رود که در آن اقدامات متعدد درمانی و تشخیصی که خلاصه مهمترین آنها به شرح ذیل می باشد:

 1. آندوسکوپی فوقانی
 2. کولونوسکوپی
 3. انتروسکوپی ( به دوروش آندوسکوپیک و کپسول )
 4. ERCP
 5. کلانژیوسکوپی
 6. اندوسونوگرافی ( رادیال و لینئار )
 7. برونکوسکوپی
 8. EBUS
 9. مانومتری مری و آنورکتال
 10. PH متری

 

 • آندوسکوپی فوقانی روشی است که در آن امکان بررسی داخل مری ، معده و ابتدای روده باریک فراهم می شود و اقدامات تشخیصی و درمانی شامل PEG ( گذاشتن لوله تغذیه ای )، بستن واریس مری ، کنترل خونریزی گوارشی ، برداشتن پولیپ ها ، استنت گذاری تنگی ها و بد خیمی ها و درآوردن جسم خارجی و بسیاری از اقدامات دیگر.

 

 • کولونوسکوپی روشی که در آن دستگاه گوارش تحتانی یا سرتاسر روده بزرگ بررسی می شود و اقدامات تشخیصی و درمانی نظیر پولیپکتومی ، دیلاتاسیون کولون و تنگی ها و بدخیمی ها ، بندلیگیشن هموروئیدها صورت می گیرد.

 

 • انتروسکوپی به روش آندوسکوپروشی است که در آن روده باریک قابل بررسی می باشد و دراین روش یک آندوسکوپ قابل انعطاف از طریق دهان یا مقعد بر اساس تصمیم گیری پزشک وارد دستگاه گوارش می شود و به کمک دو بالن که روی آندوسکوپ قرار میگیرد ، دستگاه درون روده باریک حرکت می کند و با این روش امکان بررسی و درمان خونریزیهای روده باریک و نمونه برداری از روده باریک امکان پذیر می باشد.

.2در طی اقدام تشخیصی  ویدئو کپسول انتروسکوپی یک عدد کپسول مجهز به دوربین توسط بیمار بلعیده و تصاویر ارسالی در طی 12 ساعت از دهان تا انتهای روده باریک ثبت می شود و در رسیوری که به بیمار وصل است ضبط شده وسپس اطلاعات در سیستم آپلود و توسط پزشک بازبینی می شود و کپسول بعد از 24 ساعت خودبخود دفع می گردد.

 

 • ERCP روشی که به کمک دستگاه دئودنوسکوپی مجاری صفراوی و کیسه صفرا و پانکراس به وسیله ماده حاجب پر و با اشعه بررسی می شود (تمامی همکاران پرستار دارای فیلم بج اختصاصی هستند).اقدامات تشخیصی و درمانی در ERCP  شامل تومورهای پانکراس، مجاری صفراوی ، انسدادهای صفراوی ،استنت گذاری و دیلاته کردن مجرا ، درآوردن سنگهای صفراوی و کیستهای مجاری صفراوی می باشد.امکان نمونه برداری از دهانه آمپول واتر هم امکان دارد.
 • کلانژیوسکوپی و سنگ شکنی در صورتیکه سنگهای مجاری صفراوی با روش ERCP و معمولی خارج نشوند با این روش سنگها شکسته و سپس خارج می شوند ضمنا در این روش امکان نمونه برداری از داخل مجاری صفراوی و ارزیابی تشخیصی و درمانی ضایعات و تنگی های خوش خیم و بدخیم هم میسر می باشد.
 • اندوسونوگرافی روشی اختصاصی به منظور برسی دیواره دستگاه گوارشی فوقانی و تحتانی می باشد و به کمک این روش می توان تصاویر سونوگرافی خوبی از اندامهایی که درمجاورت مجرای گوارشی قرار گرفته اند مانند مجاری صفراوی ، پانکراس گره های لنفاوی بدست آورد و دو نوع از این دستگاه که عبارتند ازRadial و Linear  است که تفاوت عمده این دو دستگاه در ظرفیت های تشخیصی به لحاظ گرفتن نمونه برداری و یا انجام آسپراسیون سوزنی و اقدامات درمانی است ، با نوع رادیال صرفا برای تشخیص ضایعات استفاده می شود اما با نوع Linear  می توان نمونه هم گرفت ( FNA ). در روش اندوسونوگرافی بررسی ضایعات مخاطی و زیر مخاطی از لوله گوارشی برای تشخیص و درمان امکان پذیر است و یک راهکار با ارزش و کم عارضه نسبت به جراحی می باشد و در مرحله بندی ضایعات بدخیم و نیزاقدامات تشخیصی و درمانی دستگاه گوارش مانند اتساع مجاری صفراوی ، درمان پولیپ ها ، تومورها و تخلیه کیست ها کمک کننده می باشد.

 

 • برونوسکوپی روشی است که در آن داخل سیستم تنفسی ( نای – ریه ) بررسی می شود و نمونه گیری جهت تشخیص بیماری های تنفسی انجام می گیرد و اقدامات تشخیصی و درمانی شامل استنت گذاری در راههای هوایی بدون یا با فلوروسکوپی انجام می گیرد.

 

 • EBUS : در این روش به علت برخورداری از تصویربرداری سونوگرافیک ارزیابی دقیق توده های ریوی ومدیاستن و نمونه برداری سوزنی امکان پذیر است.

 

 • مانومتری مری : در این روش بعد از بی حس شدن مجاری بینی در حالی که روی لبه تخت نشسته اید لوله پلاستیکی نازک و نرمی از راه بینی در داخل مری قرار گرفته و فشار و میزان ترشحات اسیدی و صفراوی ارزیابی می شوند.این آزمایش در موارد اختلال بلع ، سوزش سردل ، درد موقع بلع ، درد قفسه سینه و مواردی برای بررسی علل سرفه مزمن و خشونت صدا کمک کننده می باشد.

 

 • مانومتری آنورکتال : روشی است که در آن یک لوله پلاستیکی نرم و نازک که در انتهای آن یک بادکنک کوچک قرار دارد و از طریق مقعد وارد انتهای روده می شود.در این آزمایش میزان فشار عضلات و حس داخل مقعد ارزیابی می شود ودر موارد یبوست و بی اختیاری مدفوع و اختلالات عملکردی عضلانی لگنی- اختلات دفعی به کار برده می شود.

 

پزشکان

ما یک تیم عالی از پزشکان ماهر، بسیار با تجربه و با انگیزه فوق العاده داریم. ما برای انتظارات .، نیازها و استانداردهای شما تلاش می کنیم. با پزشکان ما در اینجا ملاقات کنید
دکتر حسن وثوقی نیا

دکتر حسن وثوقی نیا

فوق تخصص گوارش

دکتر حمیدرضا رضائی

دکتر حمیدرضا رضائی

فوق تخصص گوارش

دکتر علی بهاری

دکتر علی بهاری

فوق تخصص گوارش بالغین

دکتر الهام مختاری امیرمجدی

دکتر الهام مختاری امیرمجدی

فوق تخصص گوارش بالغین

دکتر امید شادکام

دکتر امید شادکام

فوق تخصص گوارش بالغین

دکتر سیداحمد اقبالی زارچ

دکتر سیداحمد اقبالی زارچ

فوق تخصص گوارش بالغین

دکتر داوود عطاران

دکتر داوود عطاران

فوق تخصص ریه

دکتر علیرضا هاشمیان

دکتر علیرضا هاشمیان

متخصص بیهوشی